Amaç

Hikayeler kimi zaman sığınağımızdır, kimi zaman ise raflarımızı süsleyen ve sığınmak için kimseler arayan limansız gemilerdir. Evet, biz bir yolculuğa çıkmak için sadece hakiki gemilerle yola revan olmayız. Hikayeler vasıtasıyla da hayal dünyamızda bir yolculuğa çıkma imkanı buluruz. Ömer Seyfettin’den Sait Faik’e, Mustafa Kutlu’dan Refik Halid ve Cengiz Aytmatov’a ve dahi birçok kıymetli esere imzasını atmış bulunan farklı hayal dünyalarını sahip yazarların bize gösterdiği yolda yürüme imkanı buluruz. Öyle bir yolculuktur ki bu, ucu bucağı olmayan memleketleri karış karış gezme fırsatına erişiriz. İşte bu vesileyle “bir hayali olmalı insanın” düşüncesine binaen okuyacağımız hikayelerle yeni diyarlar keşfemeyi ve hayalin sınırlarını aşarak kendi öz benliğimize kavuşmayı murad ediyoruz. 

Kazanımlar

1- Belirlenen yazarların hikaye kitapları okunarak tahlil edilecek ve bu sayede edebi tür olan hikayenin nasıl olduğu ve nelere dikkat edilerek yazıldığı mülahaza edilecektir.

2- Okuma alışkanlığı hususunda sorun yaşayan kişilerin hikayeler aracılığıyla okumayı sevmesine yardımcı olunacaktır. Zira okuma sevgisinin temeli öykülerle atılır.

3- Hikaye türünü okumayı sevenlere ve farklı yazarlar ile eserlerin tahlilini yapmak isteyenlere bu hususta tecrübe kazandırılacaktır.


Kitap Listesi

Sayı

Kitap Adı

Yazar Adı

1

Tüm Kitapları

Ömer Seyfettin

2

Tüm Kitapları

Mustafa Kutlu

3

Tüm Kitapları

Mustafa Kutlu

4

Tüm Kitapları

Cengiz Aytmatov

5

Tüm Kitapları

Refik Halid Karay

6

Tüm Kitapları

Sait Faik Abasıyanık

Takvim

Program Tarihi: 21 Kasım 2020 – 13 Şubat 2021

Bu grubun tahlil faaliyetleri haftalık olarak Pazartesi 20:00-22:00’da yapılacaktır.

BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ.