Amaç

Bilim, tarih boyunca toplumları terakki etmek hususunda adeta ‘kamçı’ niteliğine bürünmüş bir vasıtadır. Bu sayede birçok toplum ve ülke bilimi esas alarak teknik olarak ilerlemiş ve kalkınmıştır. Bu bağlamda, bilim tarihini incelemek söz konusu ilerlemenin kaynağını idrak etmek ve bundan sonra bu ilerlemenin varacağı noktayı mülahaza etmek açısından son derece mühimdir. Bunun yanında,  İslam dini, tarih boyunca nice toplumları ve medeniyetleri müspet mânâda etkilemiş olmasının yanında sahip olduğu birikimiyle ilim ve bilim dünyasında yeni devirler açmıştır. İslam’ı bilime karşı bir din gibi gösteren güruhun aksine “İslam’ın altın çağı” olarak nitelendirilen devirde nice bilim adamı zuhur etmiş olup, bu kimseler heyecan ve meraklarının yanında “Yaradan Rabbinin adıyla oku!” emrini düstur edinerek bilim dünyasında emsali görülmemiş muvaffakiyâta ulaşmışlardır. İşbu ahval üzerine bilim tarihini konu alan kitapların mütalaa edilmesi suretiyle bahsi geçen meseleleri okuyarak öğrenmiş olmak, İslam medeniyetinin ve o medeniyetin yetiştirip bilim dünyasına kazandırdığı yenilikler ile bu yeniliklerin temsilcileri üzerine mülahaza etmek temel gayemizdir.

Kazanımlar

-Bilim tarihini konu alan kitaplar okunarak bilimin geçmişi ve çıkış noktası öğrenilecek ve bu geçmişin günümüze ışık tutan perspektifleri irdelenecektir.
-İslam dininin bilime verdiği ehemmiyet irdelenerek öğrenilecektir. 

-Müslüman cemiyetlerde yetişmiş bilim adamlarımız ve onların çalışmaları tahlil edilmek suretiyle öğrenilecektir. 

-Geçmişten bugüne gelen bilim birikimimiz esas alınarak, bundan sonra bilim için Müslüman milletin evlatları olarak bize düşen vazifelerin ve bu vazifeleri bihakkın yerine getirmeye teşvik edecek olan kurtuluş reçetelerinin ne olduğu hususunda fikri kazanımlar elde edilecektir.

Online Söyleşiler

1-Yusuf Kaplan

2-Mustafa Kaçar


Kitap Listesi

 

Sayı

Kitap Adı

Yazar Adı

Sayfa Sayısı

Kitap Fiyatı (Ortalama)

1

Bilim Tarihi

Pascal Acot

157

13,73

2

Bilim Tarihi Sohbetleri

Fuat Sezgin

224

17,71

3

İslam Bilim Tarihi

Fuat Sezgin

272

22,5

4

İslam’da Bilim ve Teknoloji

Mehmet Bayrakdar

274

26,1

5

Türk İslam Bilginleri (yarısı)

Cihan Alkan

370

18,75

6

Türk İslam Bilginleri (yarısı)

Cihan Alkan

0

0

BKM İNDİRİM LİNKİ

Takvim

Program Tarihi: 21 Kasım 2020 – 13 Şubat 2021
Bu grubun tahlil faaliyetleri haftalık olarak Çarşamba  20:00- 22:00’da yapılacaktır. 

BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ.